Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1990-98 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly (two terms)
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Committee on Absence of Members from the sittings of the House
Member, Standing Committee on Food, Civil Supplies and Public Distribution
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha ( 2nd term)
Member, Standing Committee on Information Technology
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Water Resources
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Commerce
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
27 May 2014 - 9 Nov. 2014 Union Minister of State, Ministries of Mines; Steel; and Labour and Employment
9 Nov. 2014 - 5 July 2016 Union Minister of State, Ministry of Mines; and Ministry of Steel
5 July 2016 onwards Union Minister of State, Ministry of Steel




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat