Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Standing Committee on Defence
2010 Member, Polit Bureau, Telangana Rashtra Samithi
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
13 June 2014 onwards Member, Business Advisory Committee
15 Sep. 2014 onwards Chairperson, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, Committee on Members of Parliamant Local Area Development Schemes (MPLADS)
19 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Defence
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
2 June 2016 Member, Sub-Committee of the Standing Committe on Defence




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat