Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996 Elected to 11th Lok Sabha
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Home Affairs
23 Sep. 2009 Member, Committee of Privileges
Member, Consultative Committee, Ministry of Shipping
2 Aug. 2010 Member, National Shipping Board
3 May 2013 Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
Member, Consultative Committee, Ministry of Finance and Corporate Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat