Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Standing Committee on Transport and Tourism
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Home Affairs
3 Jan. 2012 - 2 Apr. 2012 Member, Standing Committee on Rural Development
31 Aug. 2012 - 18 May 2014 Member, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Health & Family Welfare
23 Sep. 2009 Member, Committee on Government Assurances
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Papers Laid on the Table
Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism and Culture




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat