Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1982-94 Member, Rajya Sabha (Two Terms)
1982-84 Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture and Rural Development
1984-1986 Member, Consultative Committee, Ministry of HRD
1986-88 Member, Committee on Subordinate Legislation
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
1988-1990 Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
1990-92 Member, Railway Convention Committee
1992-94 Member, Consultative Committee, Department of Revenue, Ministry of Finance
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2004 Member, Standing Committee on Finance
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009-May 2014 Member, Standing Committee on Industry
Member, Consultative Committee, Ministry of Environment and Forests
15 Mar. 2010-2014 Member, Railway Convention Committee
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14 Aug. 2014 - 30 April 2017 Member, Committee on Public Undertakings
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Industry
Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat