Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Paraste, Shri Dalpat Singh
Constituency   : Shahdol (ST) (Madhya Pradesh )
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)

 
Father's Name Shri Gopal Singh Paraste
Date of Birth 30 May 1950
Place of Birth Vill. Tanki Tola, Distt. Shahdol (Madhya Pradesh)
Marital Status Married
Spouse's Name Smt. Dhana Bai
No. of Sons 1
No.of Daughters 3
Educational
Qualifications
B.A.. LL.B
Profession Advocate
Permanent Address
Vill. Dhanpuri, P.O. Shivri Chandas,
Via. Rajendra Gram,
Distt. Shahdol, Madhya Pradesh
Tel. 07697687111(M)
Positions Held
Joint Secretary, Janata Party, Madhya Pradesh
Member, National Executive, Lok Dal
Secretary, Lok Dal, Madhya Pradesh
Member, National Executive, Janata Dal
Vice-President, Janata Dal, Madhya Pradesh
1977 Elected to 6th Lok Sabha
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
1990-91 Member, Standing Committee on Agriculture
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1999-2000 Member, Standing Committee on Agriculture
1999-2004 Member, Standing Committee on Energy
2002 Member, Standing Committee on Human Resource Development
2003-2004 Member, Standing Committee on Labour
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
Member, Standing Committee on Coal & Steel
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Coal and Steel
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
1 Sep. 2014 - 1 June 2016 Member, Standing Committee on Agriculture
Member, Consultative Committee, Ministry of Coal
15 Sep. 2014 - 1 June 2016 Member, Committee on Private Members Bills and Resolutions
1 June 2016 Expired


 
 
Social And Cultural Activities
Struggle against social evils and social injustice
 
 
 
 
 
Other Information
Previously associated with Samajwadi Socialist Party; President, Coal Workers` Trade Union, Madhya Pradesh


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat