Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1971 Elected to 5th Lok Sabha
Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1977 Re-elected to 6th Lok Sabha (2nd term)
1980 Re-elected to 7th Lok Sabha (3rd term)
1985 Re-elected to 8th Lok Sabha (4th term)
12 May 1986 - 4June 1986 Deputy Minister, Department of Personnel and Training, Government of India
14 June 1986-14 Feb.1988 Deputy Minister, Ministry of Personnel, Public Grievances and Pensions Govt. of India
1987-1989 Minister of State, Ministry of Planning and Programme Implementation, Government of India
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (5th term)
Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
President, Karbi Anglong District Congress Committee
5 Aug. 2006 - Aug. 2008 Member, Standing Committee on Home Affairs
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes (2009-2010)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Agriculture
1 May 2010 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)
14 Aug. 2014 - 30 April 2017 Member, Committee on Public Undertakings
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat