Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1980 Elected to 7th Lok Sabha
1985 Re-elected to 8th Lok Sabha (2nd term)
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (3rd term)
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (4th term)
1991-95 Union Minister of State, Environment and Forests (Independent Charge)
1995-96 Union Minister of State, Textiles (Independent Charge)
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (5th term)
1998-99 Member, Standing Committee on Petroleum and Chemicals
Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
Member, Consultative Committee, Ministry of Power
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (6th term)
1999-2000 Member, Standing Committee on Finance
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Mines and Minerals
2001-2004 General Secretary, Indian National Congress
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 7th term)
23 May 2004 - 2009 Union Cabinet Minister, Commerce & Industry
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (8th term)
2009 - 18 Jan 2011 Union Cabinet Minister, Road Transport and Highways
19 Jan 2011 - 26 May 2014 Union Cabinet Minister, Urban Development
28 Oct. 2012 - 26 May 2014 Union Cabinet Minister, Parliamentary Affairs
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (9th term)
04 June - 06 June 2014 Speaker Pro-tem
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Commerce
Member, Consultative Committee, Ministry of Finance and Corporate Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat