Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Councillor, Municipal Council, Ahmednagar, Maharashtra
Leader, Bharatiya Janata Party (B.J.P.), Municipal Council, Ahmednagar, Maharashtra
District General Secretary, B.J.P., Ahmednagar, Maharashtra
District President, Bharatiya Janata Yuva Morcha, Ahmednagar, Maharashtra
Deputy Councillor, Municipal Council, Ahmednagar, Maharashtra
President, B.J.P., Ahmednagar, Maharashtra
Joint Secretary, B.J.P., Ahmednagar, Maharashtra
1985-99 Vice-President, Nagarpalika, Ahmednagar, Maharashtra
1999 Elected to 13th Lok Sabha
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development
2000-2003 Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
29 Jan. 2003- 15 Mar. 2004 Union Minister of State, Ministry of Shipping
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Consultative Committee on Civil Aviation
9 Jun 2013 Member, House Committee
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14 Aug. 2014 - 30 Apr. 2015 Member, Committee on Public Undertakings
Member, Rules Committee
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Committee on Subordinate Legislation
Member, Standing Committee on Urban Development
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on MPLADS
Member, Consultative Committee, Ministry of Finance and Corporate Affairs
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat