Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Ahamed, Shri E.
Constituency   : Malappuram (Kerala )
Party Name     : Indian Union Muslim League(IUML)
Email Address : eahamed[AT]hotmail[DOT]com
Website : https://www[DOT]eahamed[DOT]com

 
Father's Name Late Shri Abdul Khader Haji
Mother's Name Late Smt. Nafeesa Beevi
Date of Birth 29 Apr 1938
Place of Birth Kannur (Kerala)
Marital Status Widower
Date of Marriage 14 May 1961
Spouse's Name Late Smt. Zuhara Ahamed
No. of Sons 2
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A., B.L.
Educated at Government Brennen College, Tellicherry and Government Law College, Thiruvananthapuram, Kerala
Profession Advocate
Political and Social Worker
Permanent Address
House No.13/40-B, `Sitara` Thana - Kannur-670012
Kerala
Tel : (0497) 2706713, 09818882200 (M)
Present Address
9, Teen Murti Marg,
New Delhi - 110 011
Tel : (011) 23017051
Telefax : (011) 23017052
Positions Held
1967-91 Member, Kerala Legislative Assembly (five terms)
1981-83 Chairman, Municipal Council, Kannur, Kerala
1982-87 Cabinet Minister, Industry, Govt. of Kerala
1987-91 Chairman, Committee on Government Assurances, Kerala Legislative Assembly
1991 Elected to 10th Lok Sabha
1992-94 Member, Committee on Subordinate Legislation
1993 Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation and Tourism
Special Permanent Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
1993-94 Chairman, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
1994-96 Member, Committee on Public Undertakings
Member, Standing Committee on Science and Technology, Environment and Forests
1995 onwards General Secretary, Indian Union Muslim League (IUML)
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
Chairman, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Railways
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
Chairman, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (4th term)
Chairman, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, Committee on Government Assurances
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Committee on Provision of Computers to Members of Parliament
2003 Member, Joint Parliamentary Committee on Pesticide residues in and safety standards for soft drinks, fruit juice and other beverages
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (5th term)
22 May 2004 Union Minister of State, Ministry of External Affairs
14 Sep. 2008 National President, Indian Union Muslim League (I.U.M.L.)
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
2009 - 18 Jan 2011 Union Minister of State, Railways
Leader, Muslim League Kerala State Committee Parliamentary Party, Lok Sabha
Mar. 2010 Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health
19 Jan 2011 Union Minister of State, External Affairs
July 2011 - 28 Oct. 2012 Union Minister of State, Human Resource Development
Leader, Indian Union Muslim League Parliamentary Party, Lok Sabha
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)
1 Sep. 2014 - 1 Feb. 2017 Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Railways
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1 Feb. 2017 Expired


Books Published
(i) One Foreign Journey and Numerous Memories; (ii) A Story of Renaissance of Indian Muslims (in Malayalam); (iii) The Leaders I know (in Malayalam), and (iv) India`s Voice at United Nations
 
Literary, Artistic & Scientific Accomplishments
Executive Director, Chandrika, Daily and Weekly; also contributes articles to journals
 
Social And Cultural Activities
Associated with several educational, cultural and social institutions
 
Special Interests
Promotion of education, establishing schools and institutions
 
Favourite Pastime and Recreation
Reading, writing, music and watching sports
 
Sports and Clubs
Football and cricket
 
Countries Visited
Widelly travelled
Visited different countries in various capacities; Chairman, Meeting of Heads of Indian Missions of GCC Countries, Doha, 18th & 19th March 2006; Special Emissary of the then Prime Minister Late Smt. Indira Gandhi and met Heads of States of the Gulf Countries, 1984; Leader of Indian Delegation to : (i) Trade Delegation of Government of India to Gulf Countries, 1984; (ii) Indian Ocean Rim Association for Regional Co-operation Ministerial Meeting, Colombo, August, 2004; (iii) Signing of Sudan Peace Agreement, Nairobi, January 2005; (iv) Small Island Developing States Meeting, Mauritius, January, 2005; (v) Sudan Donors Conference, Oslo, April, 2005; (vi) South Summit/G-77 Ministerial Conference at Doha, Qatar, June, 2005; (vii) Review Conference on Financing for Development, United Nations General Assembly, June, 2005; (viii) Regional Ministerial Meeting of Asia and Pacific on Millennium Development Goals, Jakarta, August, 2005; (ix) Lebanon and Syria on a Bilateral visit from 27 Sept. 2005-1 Oct. 2005; (x) 26 Session of SAARC Summit, Dhaka, 10-13 November, 2005; (xi) International Donors Conference, Islamabad, 18-22 November, 2005; (xii) 6th Indian Ocean Rim Association for Regional Cooperation Ministerial and Senior officials meeting, Tehran, 20-22 February,2006; (xiii) Eighteenth Summit of League of Arab States, Khartoum, Sudan, 28-30 March, 2006; (xiv) 10th Session of India-Tunisia Joint Commission meeting, Tunisia, 5-8 February, 2007; (xv) 7th Council of Ministers meeting of Indian Ocean Rim Association for Regional Cooperation (IOR-ARC), Tehran, 3-8 March, 2007; (xvi) League of Arab States Summit, Riyadh, 2007; (xvii) 6th Asia Cooperation Dialogue Ministerial Meeting, Seoul, South Korea; (xviii) NAM Ministerial Meeting on Human Rights and Cultural Diversity, Tehran, Iran, 3-4 September, 2007; (xix) Heads of State Council meeting of the Member & Observer States of the Shanghai Cooperation Organisation, Tashkent, 1-3 November , 2007; (xx) 62nd Session, UNGA, New York, 29 November-3 December, 2007; (xxi) League of Arab States Summit, Damascus, 2008, and Doha in 2009; (xxii) 31st Session of SAARC Council of Ministers meeting, Colombo, 27 February, 2009; (xxiii) NAM Ministerial Meeting, Havana 29-30 April, 2009; Leader, Fact Finding Team, Mina Fire Tragedy, Saudi Arabia, 1997; Member: (i) Indian Delegation in the UN General Assembly, 1992-97; (ii) Indian Delegation to World Social Summit, Copenhagen, 1995; (iii) Indian parliamentary Delegations to various countries, 1994-2001; and (iv) Indian World Parliamentary Conference, Amman, Jordan, 2000; Represented, Indian Parliament in Commonwealth Parliamentary Joint Colloquium at Buckingham shire, U.K., 1998; Accompanied: (i) Former Vice President, Shri Bhairon Singh Shekhawat in the funeral of ruler of Dubai H. H. Sheikh Makhtoum Rashid Al-Makhtoum on 5 January 2007; (ii) Hon`ble Vice President of India to Turkmenistan and Kazakhstan, April 4-10, 2008; (iii) Prime Minister of India to Oman and Qatar, 8-9 November, 2008;
From 2004-2014, as Minister of State in the Union Cabinet, he represented India at United Nations several times. Represented India at the United Nations Security Council after the 26 November 2008 attacks in Mumbai and successfully got Jamaat-ud-Dawa outfit banned.
 
Other Information
Founder Chairman, Kerala State Rural Development Board (Statutory Board of Govt. of Kerala), 1971-77; Executive Chairman, Kerala State Small Scale Industries Development Corporation, 1979-80; Chairman, Crisis Management Group during Iraq hostage crisis, August-September, 2004 President: (i) Muslim Educational Foundation, Panur, Kannur, Kerala; (ii) Kannur Deenul Islam Sabha Regd. Kerala; Member: (i) Board of the Medical College, Pariyaram, Kerala; (ii) Managing Committee, MEA Engineering College, Malappuram, near Perinthalmanna, Kerala; (iii) Executive Council, Aligarh Muslim University; and (iv) Central Haj Committee, 2003
Performed Haj seven times - five times as Member of Govt. of India Haj Goodwill Delegation (four times as Member and once as Chairman of the Delegation).


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat